Delegate Selection Meetings


Delegate Selection Meetings

THE DELEGATE SELECTION MEETING PERIOD IS NOW OVER

The following dates were randomly drawn for delegate selection meetings.

Times and locations will be added as they are confirmed.

Assiniboia / Kirkfield Park

When: Friday, February 6
Registration: 6:00 p.m. Call to Order: 6:30 p.m.
Where: Sturgeon Creek United Church, 207 Thompson Drive, Winnipeg

Emerson

When: Friday, February 6
Registration: 5:30 p.m. Call to Order: 6:00 p.m.
Where: Parish of Blessed Margaret Catholic Community, Saint Malo Avenue, Saint Malo

Elmwood

When: Saturday, February 7
Extended Voting Hours: 2:00 p.m. to 7:00 p.m.
Where: Al-Hijra Islamic School, 410 Desalaberry Avenue, Winnipeg

Riel / Southdale / St. Vital / Seine River

When: Saturday, February 7
Extended Voting Hours: 1:00 p.m. to 4:00 p.m.
Where: Southdale Community Club, 254 Lakewood Boulevard

Rossmere

When: Saturday, February 7
Extended Voting Hours: 11:00 a.m. to 3:00 p.m.
Where: John de Graff School, 1020 Louelda Street, Winnipeg

Minto / St. James

When: Sunday, February 8
Extended Voting Hours: 1:00 p.m. to 4:00 p.m.
Where: Canad Inns Polo Park, 1405 Saint Matthews Avenue, Winnipeg

Point Douglas

When: Sunday, February 8
Extended Voting Hours: 12:00 p.m. to 3:00 p.m.
Where: Indian & Metis Friendship Centre, 45 Robinson Street, Winnipeg

Interlake

When: Monday, February 9
Extended Voting Hours: 4:00 p.m. to 8:00 p.m.
Where: Ukrainian National Home, 33 Provencher St. Fisher Branch

Morden-Winkler

When: Monday, February 9
Registration: 6:00 p.m. Call to Order: 6:30 p.m.
Where: St Thomas Anglican Church, 131 8th Street, Morden

Charleswood / Tuxedo

When: Tuesday, February 10
Registration: 6:00 p.m. Call to Order: 6:30 p.m.
Where: Canadian Mennonite University, 500 Shaftsbury Blvd, Winnipeg

Gimli / Lakeside

When: Tuesday, February 10
Extended Voting Hours: 5:30 p.m. to 8:30 p.m.
Where: Minerva Hall; Hwy 8 at Road 109, Gimli

Arthur-Virden / Spruce Woods

When: Wednesday, February 11
Registration: 6:00 p.m. Call to Order: 6:30 p.m.
Where: UFCW Local 832, 530 Richmond Ave E, Brandon

Dawson Trail / Steinbach / La Verendrye

When: Wednesday, February 11
Registration: 6:00 p.m. Call to Order: 6:30 p.m.
Where: Knights of Columbus Hall, 132 rue Centrale, Ste. Anne

Fort Richmond

When: Thursday, February 12
Registration: 6:00 p.m. Call to Order: 6:30 p.m.
Where: Wildewood Club, 761 North Drive, Winnipeg

Kildonan

When: Thursday, February 12
Registration: 6:00 p.m. Call to Order: 6:30 p.m.
Where: St Joseph’s Hall, St. Joseph’s Ukrainian Catholic Church, 250 Jefferson Ave., Winnipeg

Brandon East / Brandon West

When: Friday, February 13
Registration: 6:30 p.m. Call to Order: 7:00 p.m.
Where: UFCW Local 832, 530 Richmond Ave E, Brandon

St. Johns

When: Friday, February 13
Registration: 6:00 p.m. Call to Order: 6:30 p.m.
Where: Sinclair Park Community Centre, 490 Sinclair St. at Church Ave, Winnipeg

Logan

When: Saturday, February 14
Extended Hours Voting: 1 p.m. to 4 p.m.
Where: University of Winnipeg 515 Portage Ave., Room: 1L04

Radisson / Transcona

When: Saturday, February 14
Extended Hours Voting: 1 p.m. to 5 p.m.
Where: Canad Inns Transcona, 826 Regent Avenue West, Winnipeg

The Maples

When: Sunday, February 15
Extended Hours Voting: 2 p.m. to 7 p.m.
Where: Ecole Leila North Community School, 20 Allan Blye Drive, Winnipeg

Wolseley

When: Sunday, February 15
Extended Hours Voting: 1 p.m. to 4 p.m.
Where: Fireside Room, Robert A Steen Community Centre, 980 Palmerston Ave, Winnipeg

Dauphin

When: Tuesday, February 17
Registration: 6:30 p.m. Call to Order: 7:00 p.m.
Where: Auditorium, Watson Arts Centre, 104 First Ave NW, Dauphin

Riding Mountain

When: Tuesday, February 17
Registration: 6:30 p.m. Call to Order: 7:00 p.m.
Where: Shoal Lake Community Hall, 315 The Drive, Shoal Lake

Agassiz / Portage la Prairie

When: Wednesday, February 18
Registration: 6:00 p.m. Call to Order: 6:30 p.m.
Where: Canad Inns Portage la Prairie, 2401 Saskatchewan Avenue West, Portage la Prairie

Fort Whyte

When: Thursday, February 19
Extended Hours Voting: 5:30 p.m. to 8:30 p.m.
Where: Winnipeg Grand Mosque, 2445 Waverley St., Winnipeg

Selkirk

When: Thursday, February 19
Registration: 7:30 p.m. Call to Order: 8:00 p.m.
Where: Lutheran Church Hall, 332 Manitoba Ave, Selkirk

Fort Garry-Riverview

When: Friday, February 20
Registration: 6:00 p.m. Call to Order: 6:30 p.m.
Where: Riverview Community Club, 90 Ashland Ave., Winnipeg

River East / St. Paul

When: Friday, February 20
Registration: 6:00 p.m. Call to Order: 6:30 p.m.
Where: Sunova Centre, 48 Holland Road, West Saint Paul

Burrows / Tyndall Park

When: Saturday, February 21
Extended Hours Voting: 1:00 p.m. to 4:00 p.m.
Where: Maples Collegiate Commons, 1330 Jefferson Ave., Winnipeg

Concordia

When: Saturday, February 21
Extended Hours Voting: 11:00 a.m. to 2:00 p.m.
Where: Hampstead School, 920 Hampstead Avenue, Winnipeg

Fort Rouge / River Heights

When: Sunday, February 22
Extended Hours Voting: 2:30 p.m. to 6:30 p.m.
Where: River Heights Community Centre, 1370 Grosvenor Ave., Winnipeg

St. Norbert

When: Sunday, February 22
Extended Hours Voting: 11:00 a.m. to 2:00 p.m.
Where: Four Points by Sheraton Winnipeg South, 2935 Pembina Highway, Winnipeg

Lac du Bonnet

When: Monday, February 23
Registration: 6:30 p.m. Call to Order: 7:00 p.m.
Where: Beau-Head Seniors Association, 645 Park Ave, Beausejour

Morris

When: Monday, February 23
Registration: 6:00 p.m. Call to Order: 6:30 p.m.
Where: Morris Multiplex, 380 Stampeded Grounds, Morris

Midland

When: Tuesday, February 24
Registration: 8:00 p.m. Call to Order: 8:30 p.m.
Where: Notre Dame Centennial Hall, Hwy 244 at Provencher St., Notre Dame de Lourdes

St. Boniface

When: Wednesday, February 25
Registration: 6:00 p.m. Call to Order: 6:30 p.m.
Where: Notre Dame Recreational Centre, 271 Avenue de la Cathedrale, Winnipeg

Please note that Manitoba's Young New Democrats (MYND), plus the following constituencies, will be using mail in ballots to select delegates for Convention 2015:

  • Flin Flon
  • Kewatinook
  • Swan River
  • The Pas
  • Thompson

For more information on the delegate selection process, visit todaysndp.ca/Convention2015/Delegates